Mida peaks kontorisisustaja seifidest teadma?

Janne Mikkiver, AS Intera

23.04.2003 Äripäev

 

Mida peaks kontorisisustaja seifidest teadma? Milleks on seifi vaja?

Ajakirjandusest jookseb aeg-ajalt läbi jahmatamapanevaid teateid kurjategijate visadusest, majasisestest kurjategijate abimeestest ja ka omanike lohakusest.

Meenub lugu Tallinnast, kus seifini jõudmiseks uuristasid kurjategijad end läbi kolme kiviseina. Teine lugu Tartust, kust viidi ära ligi miljon krooni sularaha ja ei leitud seifilt mingeid muukimis- ega murdmisjälgi, uks oli lihtsalt lahti ja seif avatud. Mitte harvad ei ole juhused, kus kurikaelad on lihtsalt raudkapp süles uksest välja jalutanud, viies kaasa kopsaka summa sularaha. Tark inimene õpib võõrastest vigadest ja pöördub seifi ostmisel vastava ala spetsialistide poole.

 

Mis on seifi ostes tähtis? Võib rääkida tunde tulekindlusest, murdvarguskindlusest, erinevatest materjalidest, muukimiskindlatest võtmelukkudest, erinevatest metallsalvadest, paanikalukustusest jne.

Sisustajale tundub sama tähtis ka info, et seifi ja metallkappi saab tellida puitimitatsioon esipaneeliga või eritellimusena kasvõi roosat värvi. Tõsi roosasid seife pole vähemalt Interast ostetud, aga grafiiditooni ja värvikaardi järgi pruuni, halli, sinkjat ning beezi küsivad tellijad küll.

 

Oluline on tule- ja vargakindlus. Ükski seif ei ole 100 protsenti murdvargakindel, ja see kui kiiresti seifis asuv vara sealt kätte saadakse kajastub seifi murdvargusklassis. Korraliku seifi lahti muukimine kestab ka spetsiaalse varustuse puhul tunde või isegi päevi. Seifi eelkäija raudkapp ei oma murdvargusklassi sertifikaati. Tõsi iga kord ei olegi seifi vaja ja piisab täiesti raudkapist. Viimane tuleks kindlasti kas seina või põranda külge ankurdada.

 

Kuhu seif panna? Traditsiooniliselt leitakse seifile ja raudkapile koht kas juhataja või raamatupidaja kabineti nurgas. Korralikud seifid kaaluvad üle 200 kilo, ja sisustust planeerides peab arvestama, et rasket seifi ei saa panna huupi keset põrandat, aeg-ajalt on vaja paluda abi ehitusspetsialistidelt. Muidu võib teisel korrusel asuva seifi leida varsti esimeselt korruselt.

 

Seif, raudkapp ankurdatakse betoonseina, betoonpõranda külge. Kipsseina külge pole mõtet kinnitada.

 

Kaso DS 4300 peale tuletesti

Pildil Kaso DS 4300 dataseif peale tuletesti läbimist

 

Kaso PTK-seifi hoiti tules 75 minutit 950°C kuumuse juures. Seejärel tuli summutati ning 4 minuti pärast tõsteti seif põletusahjust välja ja jahutati kustutusveega. Kui seif avati, olid dokumendid kahjustamata ja sisetemperatuur alla 150 C.

See veebileht kasutab küpsiseid