Kas liigutada end trennis või tööl?
Janne Mikkiver, AS Intera
18.09.2002. Äripäev
Kui antakse valida: kas treeningrühma kuukaart või võimalus kujundada oma töökoht selliseks et on olemas vabadus liikuda, oma füüsist veidi koormata, siis kumma valiku teete teie?
Rutiinse ja istuva tööviisi korral maksame lõivu oma tervise ja hea enesetunde arvelt. Lihased kärbuvad, selg ja istmik on istumisest väsinud, kael on kange jne.
Kas olete vahel koosolekul tundnud pahameelt oma uniste ja jutuga mitte haakuvate kolleegide üle? Rahunege, selleks et uniseks jääda, ei pea ilmtingimata ettekanne igav olema, piisab täiesti sundasendis istumisest ja umbsest ruumist. Tavaliselt annab organism ise märku, kui oleme mingis asendis liiga kaua aega järjest olnud, tüüpnäiteks on koosolekul toimuv toolidega õõtsumine. Proovige pidada koosolekut nii, et kõigil on vabadus liikuda. Inimesed pole järsku enam nii kammitsetud, nad mõtlevad teiega kaasa.
Hea, kui kontoris on mõni püstijala laud, kuhu saab materjalid toetada ja püstijala jaoks mõeldud tumbad - toolid, kuhu saab aeg- ajalt nõjatuda, sest ega pidevalt püsti olemine ka hea ole. Tuleb leida kuldne kesktee. Ja pakkuda inimestele vabadust liikuda, sest see ongi see, mis kaotab barjääri inimese ja töö vahelt. Õige töökeskkond tähendab vabadust liikuda ja muuta tööasendeid.
Ükski asend ei ole hea, kui selles liikumatult liiga pikka aega olla. Esmalt tuleks üle vaadata oma töökoht: kas teie töötool ja töölaud on teie mõõtudele sobivad.
Alati tasub konsulteerida inimestega, kes on sellise muutuse juba ette võtnud. Intera salongis oleme vahetanud pea kõik töökohad istu-seisu töökohtade vastu ehk inimestel on valikuvabadus, mis asendis nad tööd parasjagu teha tahavad. Sellele kogemusele toetudes võin julgelt väita, et ka need inimesed, kes on algul pidanud ideed püsti-istu töökohast võõraks, veedavad nüüd vähemalt poole oma tööajast vabatahtlikult püsti. Keha annab meile ise märku, millal on õige aeg asendit vahetada. Loovaid asju tehakse enamjaolt püsti - olete ehk isegi tähele pannud, et kõne ettevalmistamiseks on parim tööasend jalutamine, paber näpus. Miks? Pea on värske, meel on virge, nupp nokib paremini. Kui kellelgi on väga kiire ja käsil pingeline projekti lõpetamine, siis tehakse seda reeglina püsti. Ka telefonikõned peetakse püsti seistes, istudes tehakse enamjaolt igapäevast rutiinsemat laadi tööd, mis ei vaja kiiret mõtlemist ja suurt loovust.
Intera inimestele annab liikumist juurde ka firma ühtne printeri-koopiamasina ruum, mis on ühelt poolt kindlasti firma jaoks ökonoomsem variant, teiselt poolt aga sunnib töötajaid liikuma.
Sunni ennast tööl rohkem liikuma:
- telefon käeulatusest kaugemale
- lehe lugemine püstiasendis
- kohvi joomine püstiasendis
- printer, koopiamasin käeulatusest välja
Igas kontoris väärib üle vaatamist:
- kontoriruumide ülesehitus
- tööülesanded ja töö sisu
- töökoha komplekssus
- töövahendid
- valgustus (üld- ja kohtvalgustus)
- temperatuur
- müra
- füüsiline koormus