Kuidas säilitada avabüroos privaatsust?

Mari Efros, sisearhitekt

29.05.2002 Äripäev

 

Ruume valides ja planeerides mõeldakse järjest rohkem suure, avatud kontori peale. Kõige positiivse kõrval tuletab end meelde üks põhilisi puudusi - privaatsuse puudumine.

Mobiilsed bürood, kus igal töötajal on oma ratastel kapp või käru, ei lase tekkida oma koha tundel. Kas inimesed on selleks tegelikult valmis ja oma tööpaigaga rahul, pole üheselt selge. Mitte kõigile ei pruugi see sobida - raamatupidaja, võib-olla ka jurist ja tõlk on need, kelle töö enam keskendumist ja eraldatust vajab.

Kombineeritud büroo, kus on nii suurt avatud ruumi kui ka mõned eraldi kabinetid, lisaks nõupidamiste- ja puhke-kohvinurk, on sel juhul optimaalne.

Privaatsust lisavad:

  • vaheseinad;
  • kapid-riiulid;
  • suuremad taimegrupid jm sisustuselemendid.

Vaheseinte valik on mitmekesine. Jättes praegu kõrvale maast laeni variandid, on hulk eri materjalist ja mõõtudega kergvaheseinu.

Viimaste aegade trend on läbikumavad klaasist või akrüülist sirmid, mis mõjuvad väga õhuliselt ja kergelt. Ka mobiilsed ratastel liikuvad seinad on sisustuselemendina väga efektsed.

Martelal on näiteks kummiriidele liimitud puitribadest vahesein Sebastian ja metallraamile kinnitatud võrgust Net, mis annavad sisustusele stiilsust. Eraldav efekt on siin teisejärguline.

Tavapärased on sirgetest paneelidest 1,50 kuni ca 2 meetri kõrgused vaheseinad, millesse saab ka näiteks kaableid peita või mille külge riiuleid kinnitada.

Heli summutavad omadused on eelkõige kangaga kaetud paneelidel, kus sees kasutatakse pressitud või poorset materjali.

Ruumi akustika mängib heli summutamisel oma rolli. Oskuslikult kasutatud materjalid võivad siin kaasa aidata - vaipkate jne.

Otsest silmsidet lõhuvad mitmesugused lauaekraanid. Istudes loob see eraldatuse tunde, püsti tõustes võid kolleege näha.

Töökohti grupeerides tuleks hästi läbi mõelda ka see, kuidas inimesed ruumis istuvad. Ebamugav on, kui keegi otse teise selja taga töötab ning tema arvutiekraani jälgib.

Arvestatavaid probleeme tekitavad telefonkõned. Vaikses ruumis on need kõigile hästi kuulda. Mingi kerge mürafoon, kas või vaikne muusika mõjub siin soodsamalt, sest iga öeldud sõna ei eristu. Ebameeldiv on, kui inimene peab end küll teistest eraldatuks, samas on kapi taga istuvale kaastöötajale tema vestlused täpselt kuulda. Lahenduseks võiks kasutada isiklikeks või ebameeldivateks kõnedeks mingit teist ruumi - näiteks vaba nõupidamisruumi, kui telefon seda võimaldab (juhtmeta toru).

Täielikku privaatsust avabüroos saavutada ilmselt ei õnnestu. Kui inimene aga häälestab end vastavalt, suudab ta kohaneda ning harjuda ka avabüroo tingimustega.

See veebileht kasutab küpsiseid