Tööpäev sadula seljas.
Janne Mikkiver
Äripäev 16.03.2003
Tänapäeval toodetakse imelisi toole. Üks toetab selga, teine põlve, kolmas käsivart. Alternatiivina tavapärasele töötoolile saab valida sadultooli ja põlvetooli vahel.
Põlvetool töötati välja 1970-ndatel Norras, sealt levis kiiresti USA turule, meil siiani vähe tuntud. Veidi enam teatakse sadultooli. Ratsanikud ja kauboid on need, kellest sadulatooli mõte alguse sai. Sõita tuli pikka maad ja iste pidi olema mugav, sealt ka kõikvõimalikud erinevad sadulad. Tänapäeval paigutavad ideaalse sadula välja töötamiseks tootearendusse raha nii ratsaspordiässad, jalgrattatööstus kui ka kontoritesse, salongidesse jne toole tootvad firmad.
Eestis on need nö tabureti stiilis ehk ilma seljatoeta toolid enamjaolt levinud kosmeetiku, optiku, massasööri, juuksuri jne töökohal, büroos kohtab neid toole harva. Võibolla seetõttu, et meie büroodes on töölauad enamjaolt madalad, püsti-istu töökohti on vähe ja sadultoolid sobivad paremini just kõrge töölaua taha, või siis sinna kus alternatiiv oleks püsti seismine. Põlvetooli seevastu julgen soovitada ka madala töölaua taha.
Artiklit kirjutades sirvisin erinevate toolitootjate kodulehekülgi. Sadul- ja põlvetooli soovitavad eksperdid eelkõige just inimestele, kes kannatavad selja probleemide käes.
Üks on aga selge, kui Te tööpäeva lõpus tunnete valu alaseljas ning tugevat väsimustunnet kaela- ja õlapiirkonnas, vajab Teie töökoht üle vaatamist. Alternatiivina kontoritöötoolile tasub kindlasti kaaluda mõtet soetada sadul- või põlvetool.
Alternatiivsed toolid võrreldes tavapäraste bürootoolidega:
- Vähenevad selja ja õla valud
- Seljalihased tugevnevad
- Rüht paraneb
- Füüsiline heaolu paraneb
- Tööefektiivsus suureneb
Sadultool:
- Kerge istuda ja tõusta
- Jalgadel rohkem liikumisvabadust kui tavapärasel toolil istudes, jalgade vereringe paraneb
- Tava töölauakõrgus 72 cm on selle tooli jaoks veidi madal
- Kitsas seelik välistatud
- Harjumine võtab paar nädalat aega, esialgu võib jalad valusaks võtta, umbes sama tunne kui peale esimest kevadist rattasõitu
Põlvetool:
Põlvetooli iste on ettepoole kaldu, põlvepadi takistab maha libisemast.
- Pikaajalise istumise puhul on oluline muuta aeg ajalt jalgade asendit
- Kuna iste on ette poole kaldu, võib esialgu tekkida maha libisemise tunne
- Oluline on õige istumisasend, ehk keha raskust ei tohi põlvetoele tugevalt toetudes jalgadele üle kanda, koormab jalgu.
- Nõuded riietele ehk seelikuga on põlvetoolile istumine ja sealt ära saamine veidi raskendatud.
- Kui oled harjunud istuma tavapärase tooli peal, tahab põlvetool harjumist.